تاریخ انتشار :دوشنبه ۱ آذر ۹۵.::. ساعت : ۱:۰۴ ب.ظ
یک دیدگاه

فلاحت پیشه ، تجری طلسم مرز خسروی را بشکنید

به گزارش راوند خبر ، استان کرمانشاه به دلیل قرار گرفتن درمسیر جاده ابریشم که ازدیرباز مورد توجه تجار و بعدها با شکل گرفتن فرهنگ زیارت اهل قبور ائمه اطهار بیشتر از گذشته مورد توجه زوار و مخصوصا شیعیان شد.

فلاحت پیشه ، تجری طلسم مرز خسروی را بشکنید


جاده ای که در کمترین زمان ممکن مسافران حریم عشق، رابه بارگاه معشوق می رساند . و درتاریخ ایران، به عنوان کشوری شیعه ، مسیر جاده ابریشم نشانی می شود از کربلا، وهرشیعه که قصد کربلا داشت این جاده را برای زیارت از مرادش حسین(ع) برمی گزید.

در دهه اخیر با سقوط رژیم بعث ، و مرتفع شدن شرایط خفقان حاکم برعراق دوره ای جدید در تاریخ این کشورشکل گرفت . دوره ای که شرایط برای زیارت شیعیان و عزاداری ائمه ایجاد شد و در این زمان مرز خسروی در امتداد جاده ابریشم؛ نزدیکترین جاده برای رسیدن به کربلا بود.

که هر زواری قصد کربلا داشت مرزخسروی را انتخاب می کرد تا در زمان کمتری ، به پابوسی حسین (ع) برسد .

اما درچند سال اخیر ، وناامنی ها درعراق ازسوی *داعش* باعث شد تا کوتاهترین جاده *خسروی*به روی زوار بسته شود نماینده وقت هم نتوانست برای رونق دوباره مرز خسروی کاری کند و در بسته خسروی باز نشد تا نماینده جدید برسر کارآمد و هنوز قفل این در را برای تردد زوار بازنکرده است . کرمانشاه به جزء خسروی مرز سومار را هم در همسایگی عراق دارد که مثل خسروی ، بی رونق وخاموش است .

مسئولین ذی ربط و نمایندگان ، گوشه چشمی به مرزخسروی داشته باشند و کلیدی برقفل بسته اش بزنند . قراری هرساله می شود برای شیعه که مانند مرزهای مهران ،چذابه و شلمچه نامش برسرزبان افتد و راهی بهشتی شود.

حال چند سال است که سنت پیاده روی اربعین بین شیعیان جهان بخصوص شیعیان ایرانی فرهنگ شده ، فرهنگی که اصلا مرز نمی شناسد، و برروی خطر چشم بسته است. قراری که حضور مردم ایران در پیاده روی اربعین حسینی را سال به سال پررنگ تر می کند.

در چند سال اخیر مسیر تردد زائران از سه مرز تعیین شده مهران ، شلمچه و چزابه تعیین شد و طبق گزارشات حدود ۵۰ درصد تردد زائرین از مرز مهران انجام می گیرد که خیل مشتاقان و زائران اربعین در جاده های منتهی به مرز مهران در گره های ترافیکی طولانی متوقف می شوند. ولی همچنان درب مرزهای خسروی و سومار در سکوت مسئولین به روی عاشقان حسینی بسته است .

از طرفی مرز مهران ظرفیت پذیرش حجم عظیمی از زوار که این مرز را برای رسیدن به کربلا انتخاب می کنند ندارد و هرساله دولت ومسئولین ذی ربط قولهایی در خصوص بازگشایی مرز خسروی یا سومار را برای کاهش این حجم ترافیکی به مردم می دهند.

قولی که حرف مانده وهنوز تحقق پیدا نکرده است در سال آتی استاندار کرمانشاه خبرهایی از رایزنی برای بازگشایی مرز سومار را اعلام کرد که متاسفانه عملی نشد.

مرز خسروی شرایط مناسبی برای تردد و اسکان زائران دارد ، انتظار می رود با پیگیری مجدانه مجمع نمایندگان استان کرمانشاه ، خصوصا دکتر فلاحت پیشه و دکتر تجری آستین خود را بالا زده و رونقی در این دو مرز ایجاد کنند تا مسیر جاده ابریشم ،مثل گذشته راهی شود برای عبور از فرش و رسیدن به عرش، آنجایی که آفتاب معرفت تا ابدیت تابان است.

آقایان فلاحت پیشه و تجری بدانید که مردمان حوزه انتخابیه تان در خواست بازگشایی مرز خسروی را دارند با توجه به پتانسیل این دونماینده باتجربه امید است تا اربعین سال بعد شاهد بازگشایی مرز خسروی باشیم.

محسن احمدیان فعال رسانه ای

یک دیدگاه

 1. نصرت الله مهدی زاده گفت:

  ((بسم الله الرحمن الرحیم))
  السلام علی الحسین المظلوم الشهید
  سلام علیکم
  باتوجه به اسناد و مدارک مستندومعتبر ، مرز خسروی یک راه بین المللی بوده وهست و این مسیر کوتاهترین راه به کربلا بوده وهست و تغییرمسیر یا تعطیل به هر عنوانی ظلم است اولا به زوار اهل البیت(علیهم السلام) وظلم دیگری است به مردم شهیدپرور استان کرمانشاه که طی هشت سال جنگ تحمیلی هر روز چندین بار اکثر شهرستانهای این استان توسط هواپیماهای بعثی بمباران می شدند وهزاران شهید ومعلول ومجروح و انواع سرطانهای مختلف آثار جنایت های آنان می باشد و علاوه بر آن تخریب تمام زیرساخت های اقتصادی و عمرانی و … که متاسفانه بعد از جنگ تحمیلی رکود اقتصادی و افزایش بیکاری که می تواند آثار آن باشد لذا شایسته نیست در این استان که دارای سابقه تاریخی است عمدا یاغیرعمدی رکود اقتصادی ایجاد گردد واکثر افرادی که در این استان با ساختن هتل ها وغیره برای پذیرایی هرچه بهتر از زواران اهل البیت (علیهم السلام )ورشکست شده اند . لذا امید است تمامی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی چاره ای خداپسندانه بیندیشند و یکبار هم به این استان توجهی اندک داشته باشند تا مشکلات بیکاری وغیره سلسله وار حل گردد. اکثر استان های کشور( به استثنای استان های مرزی )درطی هشت سال دفاع مقدس ، آباد بودند وآبادتر شدند.
  به هرحال ازتمامی کارگزاران دولتی اعم از قوه قانونگذاری، قوه مجریه و قوه قضاییه انتظار می رود همگی باهم ، یک صدا این استان را در جهت آبادانی و شادابی یاری نمایند .
  از لطف وبزرگواری هرکس وهرمقامی که این استان را درجهت پیشرفت و آبادانی روحی ومادی ، یاری نماید کمال تشکر و قدردانی را داریم .
  والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته
  نصرت الله مهدی زاده

دیدگاه خود را به ما بگویید.