تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ دی ۹۵.::. ساعت : ۵:۲۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

اشتغال پایدار و اقتصاد پویا با تولید تخم مرغ در اسلام آبادغرب

اشتغال پایدار و اقتصاد پویا با تولید تخم مرغ در اسلام آبادغرب.

اشتغال پایدار و اقتصاد پویا با تولید تخم مرغ در اسلام آبادغرب


 

آخرین قیمت خرید تخم مرغ در محل مرغداری ها و سود و مصرف آن ؛
فرزاد طلاکش دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم گذار: اکنون حداکثر قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری های کشور حدود ۴۷ هزار ریال است و بیش از این نرخ تخم مرغ از تولید کنندگان خریداری نمی شود.

وی گفت : قیمت تخم مرغ درمحل مرغداری های کشور با شبکه پخش و توزیع و بنکداری تفاوت دارد و با درنظر گرفتن هرکیلوگرم تخم مرغ به قیمت ۴۷ هزار ریال، هرعدد تخم مرغ سه هزار و ۱۳۰ ریال ( ۳۱۳ تومان ) در محل مرغداری خریداری می شود، درحالی که هرعدد تخم مرغ در خرده فروشی ها با نرخ چهار هزار و ۲۰۰ ریال تا چهار هزار و ۵۰۰ ریال ( ۴۲۰ تا ۴۵۰ تومان ) بفروش می رسد که حدود یکهزار و ۳۶۰ ریال ( ۱۳۶ تومان ) اختلاف قیمت روی هر عدد تخم مرغ وجود دارد که به جیب شبکه توزیع می رود و این تفاوت قیمت بین تولید کننده و شبکه توزیع معادل ۴۰ درصد است که منصفانه نیست.

طلاکش عدم نظارت بر شبکه توزیع از جمله پخش و خرده فروشی ها دانست و افزود: چنانچه این مشکل برطرف شود ، فاصله قیمت بین تولید تا مصرف کاهش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران، امروز (چهارشنبه) قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری های کشور را ۵۵ هزار ریال، واحدهای صنفی ۵۸ هزار ریال، واحدهای خرده فروشی ۶۵ هزار ریال اعلام کرد.

امسال در دوره هشت ماهه (تا پایان آبان ماه) ، ۶۸ هزار تن تخم مرغ به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عراق و افغانستان صادر شد.

سال گذشته حدود ۹۲۰ هزارتن تخم مرغ از حدود یکهزار و ۷۰۰ واحد مرغ تخمگذار در کشور تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه شد که امسال پیش بینی می شود رقم تولید به ۹۳۰ هزارتن برسد.

اکنون سرانه مصرف تخم مرغ در ایران حدود ۱۹۱ عدد است.
حالا با توجه به شرایط کشوری تخم مرغ گریزی کوتاه به تولید وتوزیع این محصول در شهرستان اسلام آبادغرب خواهیم زد .
در شهرستان اسلام آبادغرب در سال ۹۴ و ۹۵ قیمت هر کارتن تخم مرغ زیر ۵۰ هزار تومان نبکده است و حتی در مواقعی تا ۷۰ الی ۷۲ هزار تومان در هر کارتن رسیده است.
که این فروش و این قیمت باعث سود خوب و قابل توجه تولیدکنندگان اسلام آبادی شده است
البته تخم مرغ از شهرهای دیگر نیز وارد اسلام آباد می شود اما چون محصول اسلام آبادغرب تازه و تاریخ مصرف دارد؛ مردم آنرا به تخم مرغ محصول قم واصفهان که تاریخ تولیدشان معلوم نیست ترجیح میدهند.
حتی ادارت ونهادهای بهداشتی و نظارتی شهرستان چندین بار تخم مرغ تولیدی سایر شهرستان ها را در اسلام آباد معدوم کردند به علت تاریخ مصرف گذشته بودن.
با توجه به جمعیت زیاد شهری و روستایی اسلام آباد وتنها داشتن یک مرغداری تولیدی در اسلام آباد به نام مرغ حنایی بنابراین مصرف تخم مرغ در اسلام آباد زیاد است از قنادی ها تا مغازه ها و تا فروشگاه های مختلف .
هر چند این مرغداری تخم مرغ خود را با قیمت خوب ومناسب عرضه می کند و همه تولید روزانه خود را میفروشد اما باید از طرف مسئولین حمایت بیشتر شود.
بنا بر گفته های آقای طلاکش باید تحلیل کرد که قیمت تخم مرغ در اسلام آباد از اندازه و درجه کشوری بالاتر است و بیش از ۴۰ درصد مدنظر آقای طلاکش می باشد.
با توجه به سخننان آقای طلا کش در تهران و قم ۴۰ درصد سود تولیدی ومرغداری می باشد که در اسلام آباد با اینکه کرایه حمل ونقل بین شهری شامل حال تولید کننده نمی شود بنابراین سودش بیشتر اندازه و درصد از کشوری می باشد .
حالا مدیران شهرستان با تشویق مرغ حنایی واحد فعال در اسلام آبادغرب که تنها واحد فعال و نمونه در منطقه می باشد و هم درامد و هم اشتغال دارد حمایت نمایندو از دیگر سرمایه گزاران وفعالین اقتصادی خواهشمندیم به تولید تخم مرغ روی آوردند تا هم اشتغال و هم اقتصاد پویا وپایدار شوند.

منبع همراه رهبر

دیدگاه خود را به ما بگویید.